Mikoláš Chadima / kniha ALTERNATIVA II /

Od "Nové" vlny se starým obsahem k Velké listopadové sametové restauraci


Jedním z nejvýznamnějších svědectví o českém rocku je bezesporu kniha hudebníka Mikoláše Chadimy Alternativa. Už její první, samizdatové vydání vyvolalo mimořádný ohlas a nechyběly emoce na celé škále, od uznalých pochval až po zavržení autora. Druhý svazek Chadimových memoárů začíná rozpuštěním kapely The Extempore Band v roce 1981 a pokračuje hledáním optimálního hudebního výrazu, který našel ve vlastní skupině MCH Band.

Osmdesátá léta byla zlomová nejen na hudební scéně. Přehled Chadimovy muzikantské kariéry proto logicky doprovází cenné mapování dobové společenské situace. Povolené i zrušené koncerty, domácí kopírování nahrávek, samizdatové tisky… To všechno bylo přehlušeno násilnou likvidací Jazzové sekce, která odstartovala mimo jiné i postupný přechod k otevřenému střetu se státní mocí na demonstracích. Logické a strhující finále v podobě listopadové revoluce by jistě stačilo mnohému autorovi, ne však Chadimovi, který tradičně nešetří nikoho - ani sebe - a s upřímností sobě vlastní popisuje i dny, které přinesly rozčarování, zklamání a ztrátu iluzí z lidí a událostí, byť již ve svobodných časech.

Více o knize

 

 

EXTEMPORE - Velkoměsto - 2CD + Černá kniha

Posledním programem (1980-81) a zároveň jakýmsi vyvrcholením tvůrčí potence skupiny EXTEMPORE se stal celovečerní pořad Velkoměsto (původně Přežrané velkoměsto). Skupina jej hrála v sestavě Chadima-Chadimová-Radechovský-Simon-Horáček. Mikoláš Chadima předvedl Velkoměsto II také v Londýně, kde jej doprovázela elita tehdejší světové alternativní scény – bubeník Chris Cutler, Nick Hobbs a další.

Černá kniha Extempore - obsah: Článek Pavla Turnovského "Útěk do reality", který popisuje historii skupiny od roku 1974 do roku 1981. Texty pořadů, mnoho fotografií a zde uveřejněné koláže Pavla Turnovského. Originál samizdatového vydání najdete v knihovně Libri Prohibiti.

1.Vydání: Nákladem vlastním vydal a vytiskl ofsetem  Mikoláš Chadima.  48 stran textu a 30 stran fotoreprodukcí a koláží zachycujících Extempore po nástupu M.Chadimy, tedy od "Milé 4.viselců" po "Velkoměsto" (1976-1981). Formát A4. Náklad 120 kusů.
Vyšlo v roce 1981.

2.Vydání:  Vydal Black Point. Zčásti jako reprint a jako přílohu 2CD "M.Chadima & The Extempore Band - The City". Vydání doplněno o fotografie a texty dalších tří "předchadimovských" pořadů (1973-1976).  Formát 140x125mm (B5). Náklad 1000 kusů.
Vyšlo v roce 2001.


K objednání ZDE

Ukázky koláží z knihy EXTEMPORE:

1 - Dům č.p. 112/34

2 - Ebonitový Samotář

3 - Velkoměsto

4 - Upravený plakát pro londýnský koncert Velkoměsta

5 - Milá 4 viselců

 

6 - Koláž "Zabijačka"

 

I. Vydání: Nákladem vlastním vydal Mikoláš Chadima.
Náklad 120ks. Počet stran 728. Počet obrazových příloh: 72.
Vytiskl ilegálně ofsetem Mikoláš Chadima v tiskárně Národního technického muzea, 1986.

II. Vydání: Vydal
Host-BRNO 1992. Náklad 3000ks.(?) Počet stran 424, formát B5
Počet obrazových příloh: 7O. Vytištěno ofsetem v tiskárně TIVOLI BRNO, 1993.


ISBN80-85233-9 - BlackPoint

 

III. vydání: Nakladatel Galén 2015

Alternativa I: Od rekvalifikací k "Nové" vlně se starým obsahem. (Svědectví o českém rocku sedmdesátých let)

Kniha hudebníka Mikoláše Chadimy ALTERNATIVA se stala jedním z nejvýznamnějších svědectví o českém rocku sedmdesátých let. První svazek plánovaného dvoudílného vydání mapuje autorovy hudební začátky a končí rokem 1981, kdy rozpustil The Extempore Band. Kromě podrobného přehledu Chadimovy muzikantské kariéry obsahuje kniha mimořádně cenný popis toho, co se dělo před oponou i za oponou hudebních aktivit v Československu v éře „normalizace“. Autor s drsnou upřímností vzpomíná na hudebníky, kapely, události, zákulisí i na celkovou náladu onoho husákovského „bezčasí“ a nešetří nikoho na celé škále hudební scény od oficiálních kapel až po undergroundovou scénu.

K objednání ZDE

 

 

Home | MCH | Historie | Discografie | Koncerty | Fotoarchiv | Downloads | Kontakt | Obchod | Links

Copyright © 2003 - 2020   by Milan Jaros ÷ Imported content by Mikolas Chadima All rights reserved